Čína
Čína (tradiční znaky: 中國, zjednodušené znaky: 中国, hanyu pinyin: Zhōngguó, český přepis: Čung-kuo; tento pojem ovšem neznamená „Říše středu“, jak praví žurnalistické klišé: ve starověku se jím označovaly „ústřední státy“, tedy státy seskupené v Centrální planině, které představovaly tradiční kolébku čínské starověké kultury) je geografická oblast a historické území v Asii. Označuje prostor ovládaný čínskými impérii bez ohledu na to, šlo-li o etnicky čínské dynastie, nebo nikoli. Čína je nejlidnatější stát na světě. Asi 92 % obyvatel tvoří Číňané. Z 55 menšinových etnik jsou nejpočetnější Čuangové, Mandžuskové, Mongolové a Tibeťané. Pro snížení porodnosti byl vyhlášen program, že se přídavky budou dávat pouze jen na jedno dítě. Ale úspěch je jen částečný. Rodina má průměrně 3,96 členů. Muži se dožívají průměrně 67 let a ženy 71 let. Děti do 15 let tvoří 27 % populace. Převážná většina obyvatel je negramotných. Hodně Číňanů žije mimo Čínu. Většina obyvatel Číny je bez vyznání. Asi 30 % Číňanů vyznává tzv. čínské lidové náboženství. Je to soubor lidových náboženských představ a obřadů určené především k uctívání předků a víry v duši a ducha. Obsahuje prvky mahájánového buddhismu, lidového taoismu a konfucianismu. Tento synkretismus byl filozofií formulován větou ,,Tři učení jsou jedno". Účast na více než jednom náboženském kultu je běžná.
Historie
Ve středověku byl ostrov osídlen Číňany z pevniny, část původního obyvatelstva ale přežila. Po čínsko-japonské válce v roce 1895 ostrov připadl Japonsku. Obyvatelé Tchaj-wanu se s tím nechtěli smířit a vyhlásili nezávislou Republiku Tchaj-wan. Ta dokázala Japonsku vzdorovat asi pět měsíců.Už od 20. let však probíhala v Číně občanská válka. Komunisté pod vedením Mao Ce-tunga se oddělili od Národní strany Kuomintang a začali bojovat proti oficiální vládě. Po vítězství komunistů v občanské válce roku 1949 se na ostrov Tchaj-wan uchýlily zbytky Čankajškovy armády. Na pevnině byla vyhlášena Čínská lidová republika a pojem Čínská republika se zúžil na ostrovy udržené nacionalistickou armádou. Ostrov odolal mohutnému bombardování a de facto si udržel nezávislost na kontinentální Číně až dodnes. Až do začátku devadesátých let na Tchaj-wanu autoritativně vládla jedna strana, nacionalistický Kuomintang, protože kvůli trvajícímu vyhlášení výjimečného stavu nemohly být uspořádány volby. Poté následovala postupná demokratizace.
Obyvatelstvo
Čína ve svých dějinách nebyla vždy sjednocena, střídala se období roztříštěnosti a sjednocení. V současnosti se Čína sjednocuje a Hong Kong či Macao jsou toho příkladem.Důležitá skutečnost, mluvíme -li o Číně, je uvědomit si poněkud odlišné pojetí a vnímání člověka. V Číně je vždy napřed Číňan, následuje dlouhé bílé místo na seznamu priorit, po nějaké době opět Číňan a teprve kdesi dole na nepodstatném a skoro skrytém místě nějaké rozlišení na komunisty či demokraty.
Na území Číny žijí Chanové a 55 menšinových národností ve vnitrozemí a v pohraničních oblastech.