Dějiny Indie
Dějiny Indie začínají na severozápadě Indického subkontinentu v poříčí řeky Indu. Zdejší civilizace se stala známá jako harappská kultura a rozvíjela se přibližně mezi lety 3200 - 1700 př. n. l. Po jejím zániku v průběhu druhého tisíciletí nastalo v Indii tzv. období véd, nazvané podle staroindických textů zvaných védy. Někdy kolem 6. století př. n. l. se na území dnešní Indie nacházelo více menších státních útvarů zvané mahádžanapady. Jedno z nich byla Magadha, kde se narodili Mahávíra a Gautama Buddha, zakladatelé džinismu a buddhismu.
Ještě v 6. století př. n. l. vpadla do oblasti severozápadu Indického subkontinentu vojska achaimenovce Dareia prvního a o dvě století později pak Alexandra Velikého. V roce 180 př. n. l. v této oblasti vzniklo Indo-řecké království, které zabíralo území od Gandháry po Paňdžáb. Největšího kulturního i obchodního rozmachu království dosáhlo pod vládou Menandra I. Takřka celý subkontinent se podařilo sjednotit dynastii Maurjů během 4. a 3. století př. n. l. Následující období vlády Guptů se díky rozmachu náboženství i vědy stalo známé jako zlatý věk Indie. Přibližně ve stejné době na Indickém subkontinentu existovalo množství dalších státních útvarů jako království Pándjů, Čólů, Čérů či Pálovů.
Islám se do Indie dostal v roce 712, když arabský generál Muhammad ibn Kásim dobyl oblast Sindu, Multánu v jižím Paňdžábu.[1] Připravil tím půdu pro vznik Ghaznovské říše, Dillíského sultanátu i říše Mughalů. V Indii však vzniklo i několik hinduistických království jako byla říše Maráthů, Vidžajanagárů a dalších menších království Rádžpútů.
Koncem středověku se Indie dostala do obchodního kontaktu s evropskými zeměmi prostřednictvím obchodních společností. Již od počátku 18. století se pak Indie dostávala pod stále větší kontrolu Velké Británie, resp. Britské Východoindické společnosti. Stále větší nespokojenost Indů s britskou nadvládou roku 1857 vyústila v první válku za indickou nezávislost. Neúspěch indického pokusu o osamostatnění vedl ke vzniku Britské Indie.
První polovina 20. století se dějiny Indie nesly ve znamení bojů za nezávislost, v jejichž čele stál Indický národní kongres, jež založil Móhandás Karamčand Gándhí. Subkontinentu se podařilo osamostatnit se od nadvlády Velké Británie v roce 1947, kdy vznikla Indická republika a Pákistán, na jehož území později vznikl samostatný stát Bangladéš
Obyvatelstvo Indie
V Indii žije nepřeberné množství etnických skupin a hovoří se zde více než tisíci jazyky a jejich nářečími. Asi čtyři pětiny obyvatel vyznávají hinduismus, ale náboženství je zde také celá řada. Podle starodávné hinduistické tradice se lidé rodí do sociálních vrstev zvaných kasty. Přísná náboženská pravidla přikazují každé kastě, co má jíst, co si oblékat i jakou vykonávat práci a jaký způsob života vést. Pro obyvatele Indie je nesmírně důležitá rodina a sňatkem se rozumí vždy spojení dvou velkých rodin a ne jen dvou lidí. Je zde zvykem, že rodiče vybírají svým dětem životní partnery. Dnes se ale někteří Indové snaží odstranit tato pravidla a povzbuzují mladé lidi, aby si sami hledali manžela či manželku a nedali jen na rady svých rodičů.
Ačkoliv je život ve velkých městech moderní, rušný a divoký, v indických vesnicích se po staletí nezměnil. Lidé si stále chodí každý den pro vodu do studně a osvětlují si domovy olejovými lampičkami. Avšak v závislosti na růstu hospodářské úrovně se do stále více vesnic zavádí voda a elektřina, což vesnický život značně ulehčuje.
Města jsou mnohdy velmi přeplněná, chudší obyvatelé se tísní v chatrčích na periferii, bohatí Indové žijí v místech, kde je silně cítit západní vliv. Setkáte se zde také s různými oděvy, od elegantních obleků, barevných sárí, až po tradiční indické oděvy. Společenský život se v Indii soustřeďuje na náměstí. Jsou neustále zaplněna lidmi, kteří si sem chodí vyměňovat novinky a názory za zvuků hlasitě hrající populární hudby, klaksonů aut a volání pouličních prodavačů.
Indie je zemí neskutečného množství obdivuhodných památek, zemí nádherné divoké, někdy i nebezpečné přírody, ale také zemí neskutečných sociálních rozdílů. Vždyť zde najdeme památky sahající několik tisíciletí před náš letopočet, stejně jako velkolepé paláce minulých století, koloniální architekturu i moderní současné chrámy. Příroda zde nabízí plný rozsah klimatických pásem od tropického a subtropického jihu, přes suché roviny až po vysokohorské oblasti na severu. Tropická moře, monzunová pásma, vyprahlá území i pásma věčného ledu - to je tak pravá a nespoutaná Indie.